טיפול בתגובות חריפות של תינוקות בזמן אזעקות – ד״ר מיכאל אבולעפיה

טיפול בתגובות חריפות של תינוקות בזמן הזעקות / ד"ר מיכאל אבולעפיה

12.05.21 | א’ סיוון תשפ”א

בעקבות המתיחות בדרום, עלינו ללמוד להתמודד עם תגובות לפעמים חריפות של תינוקת בזמן הזעקות. כמה עצות פשוטות וחשובות. 

בכי של תינוק

הבכי של התינוק הוא נפוץ והוא מעיד על מצוקה. לפעמים צליל מתגבר ועד כדי צווחה. יש סיפור בבכי של התינוק ועלינו לנסות להבין מה הבכי הזה אומר. עלינו ללמוד לזהות אצלו את הסיבה של הבכי. אבל הכלל הוא פשוט, לא להתפעל, לא להיבהל ולא לחשוש, כי הבכי הוא גם בעבורו סוג של ריפוי, או אצל חז”ל, המתקת הדין. לפעמים הוא רק על מנת למשוך תשומת לב, אבל לפעמים הוא מבטא מצוקה גדולה, כאבים, חרדות. אנחנו לא מאפשרים לילד לבכות ככה סתם, אלא עלינו לגשת אליו וליצור קשר אתו כמעט מידי, ברוגע, בנחת, אבל מידי. ידוע שהיענות היא חלק מבניין הנפש שלהם. לפעמים הבכי מלווה ברפלקס מציצה והוא זקוק להרגעה דרך הפה. לפעמים ובעיקר בשלושת החודשים הראשונים הוא גם קשור לגזים או רעב. כשתינוק מרגיש מצוקה בגלל חרדה או חוויה של סירנה רועשת ואולי בומים הם צריכים חיבוק, כי המצוקה מייצר אוקסיטוצין שנדבק בגידים שלהם והחיבוק משחרר את מה שמכונה ‘הורמון הנחמה’. 

טנטרום

בשנה הראשונה בדרך כלל אין התקפי זעם והם מופיעים בעיקר בגיל 2-3 בעיקר והם מאוד שכיחים וחלק מגיבוש הזהות שלהם. זהו צורך נפשי בריא: צורך להרגיש שהוא מסוגל להשפיע על הסביבה שלו. הוא יכול לצעוק לבכות לקלל לפגוע באחיו. זה יוצר תסכול וכעס אצל ההורים אם זה התנהגות שחוזרת על עצמה. לפעמים זה יוצר מחלוקת בין ההורים איך לפעול. ועלינו לא להיבהל שוב. לפעמים ההתקפי זעם האלה קשורים לחוסר ביטחון של הילד, תחושות חרדה ואולי עייפות ותסכול. זהו הדרך שילד קטן מגיב לכל שינויי ובטח לרעשים או לתחושה של חוסר ביטחון קיומי. העיקר הוא לא לנסות לעבוד עם שוחד או להכנעה לכל דרישות הכועס הקטן. עלינו לנסות בעיקר להקשיב, לאפשר אבל ליצור סביבה בטוחה ככל האפשר, להרגיע אותו על ידי עיסויים, אמבטיות, ובעיקר הרגעת ההורים עצמם.  

התקפי הכחלה של עצירת נשימה breath holding spells

זה אופייני אצל כ5% מתינוקת. מדובר בהתקף מאוד מפחיד שנמשך כדקה אבל תמיד כמעט התינוק חוזר לעצמו לבד. התקפים האלה הם בעיקר מזמין עבודה של הרגעה של ההורים. 

כל המצבי חירום של התינוקות מזמינים אותנו ההורים בעיקר לא לפחד מהפחד לא לכעוס על הכעס לא להיות בהיסטריה מהיסטריה. הנקודה הטובה אצל התינוקות שהם גמישים ויודעים מהר לחזור לשגרה. 

הם זקוקים בעיקר בחיזוק זמני איכות עם אחד ההורים, עם ריבוי קשר עין, בגיל גדול יותר מלווה ביצירה ובגיל צעיר כמו שלושת השנים הראשונות עם הרבה מגע רך ואוהב. 

לפעמים המצב הזה משפיע על השינה. אז כמה דברים חשובים לדעת:

  1. תמיד עדיף שהמבוגר יגיע למיטה של התינוק מאשר לקחת תינוק למיטה של ההורים
  2. נכון לתת לתינוקות לפעמים דברים טבעיים בלבד להרגיע אותם לפני שינה הכוונה תה פסיפלורה קמומיל כדוגמה
  3. אפשר ללוות את תהליך השכיבה של התינוקות דרך מוזיקה עם שירי ערש, מוזיקת הרגעה, עיסויים, ובגיל מבוגר יותר על ידי סיפורים ומשחקים. 

שנזכה לגדל תינוקות חזקים בנפשם.

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות