13 טיפים לטיפול בהצפה רגשית עקב המצב – ד״ר מיכאל אבולעפיה

13 טיפים לטיפול בהצפה רגשית עקב המצב / ד"ר מיכאל אבולעפיה

19.05.21 | ח’ סיוון תשפ”א

לא מעט אנשים סובלים מחרדות, מעצבות גדולה או מהתקפים היסטריים בעקבות המצב הנוכחי. סך הכל, אנחנו לא רגילים לקבל כל כך הרבה טילים בתקופה כל כך קצרה, ולחיות בתחושה של סכנה ממשית, למשל בעיר מעורבת. ולא רק בפריפריה אלא גם באזורים כמו ירושלים או אזור המרכז הדבר נדיר להרגיש מאוימים כל כך. אנחנו חווים לפעמים חוסר אונים, תחושה של בדידות גדולה או של פחד מאיבוד שליטה. 

מטרת האויב היא להפחיד אותנו, לנטוע בנו ספקות על עצם קיומנו! והמלחמה היא בעיקר מלחמה פסיכולוגית. עלינו לזכור שיש לנו בחירה ברגשות. אנחנו יכולים להיות בשליטה ולנהל את רגשותינו גם כאשר מוצפים רגשית, ולא לתת להם לנהל אותנו.   

אני רוצה לתאר עשרה חברים טובים שקרובים אלינו ממש, הם חינמיים ומועילים לשלוט על הרגשות שלנו.

 1. הוא כוח האמונה. הוכח במחקרים רבים שהאמונה בצדקת הדרך, והאמונה שאנחנו בעולם מושגח שבו הכל מדויק להפליא, היא הדרך הטובה ביותר לחיות בעולם רציף, רגוע, ללא לחץ. אף שהמציאות נראית סוערת, יש לי ביטחון על, אני מאמין שכל מציאות מחוברת לעולם האמת. 
 2. זמן איכות עם אדם אוהב. חשוב מאוד לקבוע דמות או דמויות שנוח להיפתח אתן, להישמע ולשמוע, להיות באינטראקציה חיובית, אבל גם אנשים שמסוגלים לשמוע את המצוקות שלנו. הרגש, כדי שלא יתפוצץ לנו, צריך לדעת לצאת, להתבטא, להיות מדובר. האדם הוא יצור חברתי וזקוק למערכות יחסים שמסוגלות לאפשר תמלול רגשי. 
 3. עולם התפילה. לא התפילה כעניין סגולי בלבד שעלול לפעול על המציאות, אלא עולם עשיר של ציורים פנימיים, שבכל יום מתעורר מחדש, ומחבר אותנו לעולם של משמעות, לעולם שיש בורא ומנהיג, ויש ‘טוב ה’ לכל ורחמיו על כל מעשיו’. על ידי התפילה האדם לוקח את החרדות, את התסכולים ואת הכעסים, ומפנה אותם אל מקור הכל. 
 4. להתרחק ככל האפשר מהמדיה. לקבל עדכון פעם פעמיים ביום וזהו. אין צורך בהפחדות על ידי תמונות זוועתיות, קול מדאיג של מגיש, או על ידי התעסקות בכל פרט שמתרחש בשטח האויב. אפשר לקחת את הזמן המבוזבז הזה לקיים את כל הרשימה הזו. 
 5. רק חשיבה חיובית. עלינו לזכור שהטוב הוא אמת, ולמרות המצוקה אין לנו כעת פריבילגיה לשנן משפטים מפחידים, להבהיל את הסביבה, עם אמירות גדושות בייאוש, ספק וכד’. עלינו לחשוב טוב ולדבר טוב, להודות על הטוב, כי הוא האמת. המבצע הזה הולך להוליד עוד קצת פחות רשעות בעולם ואנחנו בהדרגה יוצרים כך עולם טוב יותר. הרגש שלנו מושפע מאוד מתבניות החשיבה שלנו. 
 6. עזרה לזולת. ככל שאדם עסוק סביב עצמו כך הוא עלול להיות מוצף רגשית. הסוד של החיים שלנו טמון בכוח הנתינה. באנו להיטיב, להיות ערבים זה לזה. למשל החינוך להתנדבות הוא חלק מהדרכים לכוון את הרגשות הסוערים לשיפור המציאות. 
 7. למידת שיטות לשליטה עצמית. יש שיטות רבות שעוזרות לאדם לשלוט על הרגשה של היסטריה. עלינו ללמוד, כל פעם שעומד להתפרץ רגש סוער, לא לאפשר לו לבוא לידי ביטוי, אלא רק לזהות אותו ולאפשר לו לצאת דרך תחושות הגוף. עלינו ללמוד לאפשר לגוף לרעוד, להיות חם, להיות מלא זרמים וכד’, כי דרך הגוף הרגש מוצא את דרכו החוצה מהאדם. 
 8. להרפות את הגוף. על ידי טיולים בטבע, נשימות, עיסויים, אמבטיות. ככל שהגוף שלנו רפוי יותר, התגובות הרגשיות שלנו מתונות יותר. 
 9. לאפשר ירידה צורך עליה. עלינו ללמוד לא להתפעל מהרע. למשל ללמוד להסיח את הדעת, לא לפחד מהפחד, לא להיות עצוב מהעצב, לא לכעוס על הכעס, ביודענו שזה מצב זמני. עלינו לזכור שכל ירידה היא צורך עליה, ושכמעט אין מילה בעברית המסמלת ירידה שלא כלול בתוכה השורש של העלייה – ניסיון נס, משבר לידה, כישלון מחשל, רע ער, צרה צהר וכד’.  
 10. לפתח עולמנו הציורי: יש פוטנציאל אדיר אצל כל אחד לפתח את עולמו הציורי על ידי פיתוח כישורים יצירתיים. היצירה מאפשרת לכוון את הרגש הסוער לבניין מחודש. יש לנו יכולת לפתח לבדיות בונה על ידי לימוד כלי נגינה, ציור, כתיבה, צילום, פיתוח קול וכד’. 
 11. פעילות גופנית יומית: או לפחות שלוש פעמים בשבוע, עלינו לרוץ, לרקוד, לשחק כדורגל. הפעילות הגופנית היא הדרך להעלות רמת הסרוטונין, האנדורפינים וכל מה שנותן לאדם תחושה נעימה בסיסית. 
 12. להתרחק מקולות שקריים. אנו באנו לעולם גם ליהנות, וחשוב שכל אחד ימצא את הדרך לעשות לעצמו טוב. לזכור שיש בכל כאב רגשי איזה קול סמוי שאומר לאדם ‘אסור לך ליהנות’ וזהו קול שקרי. 
 13. היגיינה של החיים: עלינו לאכול בריא, לישון מוקדם ככל האפשר ולקום מוקדם, ללמוד לנשום טוב, להתקלח כל יום ולדמיין כיצד המים שוטפים ומפרידים מעלינו את הרגשות השליליים. 

רק אחרי שקיימנו את כל הרשימה הזו, ואם אנחנו רואים שעדיין הרגש לא נרגע, נכון לבקר אצל איש מקצוע, שידע לעבוד על הרגעת הרוחות, כי באמת, תמיד יש לנו אפשרות לשלוט על רגש סוער. 

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות